altanka

Altana drewniana – jak zrobić projekt?

Budowa altany na działce to duże przedsięwzięcie. Zanim jednak zdecydujemy się na stworzenie swojego miejscu relaksu, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Najważniejsze jest stworzenie odpowiedniego projektu. Altanki ogrodowe mają szereg zalet. Jak wykonać projekt?

Jak zaprojektować altanę ogrodową?

Altanki ogrodowe zyskały zwolenników głównie wśród posiadaczy dużych ogrodów. To miejsce, w którym można odpocząć, zrelaksować się, schronić przed słońcem czy biesiadować z rodziną i przyjaciółmi. Nie trzeba być zapalonym architektem, by altana drewniana projekt zyskała. Wystarczy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Najważniejsza z nich jest wielkość działki. Altana nie powinna zajmować dużej części ogrodu. Im większa działka, tym altanka może być większa. Dobrze jest także zaprojektować jej kształt i wielkość. Budując samemu, najłatwiej będzie to zrobić na kształcie kwadratu lub prostokąta. Altankę najlepiej umiejscowić w części ogrodu, gdzie jest najwięcej kwiatów i drzew, by móc cieszyć oczy otaczającą przyrodą.

Projektując altankę, warto wziąć pod uwagę materiał, z którego zostanie wykonana. Drewniane altany ogrodowe mogą powstać z niedrogich i łatwo dostępnych desek sosnowych lub świerkowych albo trwalszych desek dębowych, modrzewiowych lub jodłowych.

Projekt altany ogrodowej – o czym jeszcze pamiętać?

Projekt możemy wykonać samodzielnie lub skorzystać z pomocy fachowców z firmy DrewLand. Dzięki temu nie zapomnimy o kilku istotnych szczegółach, które mogą mieć wpływ na komfort użytkowania.

Projektując altankę nie możemy zapominać o dachu. Wybór pokrycia jest istotny. Powinien pasować do całości aranżacji ogrodu. W miejscach klasycznych czy rustykalnych, świetnie sprawdzą się dachy drewniane. W bardziej nowoczesnych, dachy ceramiczne. Bardzo istotna jest także podłoga. Oczywiście altana może stanąć na trawie, ale biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne, w konsekwencji może być w niej mokro i nieprzyjemnie. Najlepiej sprawdzi się więc wylewka betonowa, deski drewniane lub kompozytowe, a także kostka brukowa.

Witaj na moim serwisie! Serwis poświęcony jest tematyce nieruchomości! Z zawodu jestem architektem, projektowanie budynków to moja zarówno praca jak i największa pasja. Na serwisie znajdziesz wiele artykułów dotyczących projektowania domów, sprzedaży nieruchomości i budownictwa. Zapraszam do czytania i komentowania!