Co warto wiedzieć przed zakupem rusztowania?

Wybór rusztowań dostępnych na rynku jest całkiem spory. Różnią się one między innymi funkcjonalnością, wagą, rodzajem materiału z którego są wykonane oraz łatwością montażu. O czym warto więc wiedzieć zanim zdecydujemy się na ich zakup? Podpowiadamy.

Rusztowania elewacyjne i ich rodzaje

Rusztowania elewacyjne pozwalają zabudować całą powierzchnię ściany budynku i prowadzić na niej różnego rodzaju prace. Mogą to być zarówno te dotyczące odnawiania powierzchni przez jej malowanie, jak i bardziej skomplikowane związane na przykład z kompleksową termomodernizacją. Są to wytrzymałe i bardzo uniwersalne konstrukcje wielokrotnego użytku, więc nic dziwnego, że są dostępne w sprzedaży lub na wypożyczenie jako rusztowania używane. Cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno wśród nabywców prywatnych, jak i firm budowlanych.

Zobacz także: https://blog-budowlany.pl/gdzie-znajduja-zastosowanie-nowoczesne-rusztowania/

Rusztowania elewacyjne dzieli się na ramowe, modułowe oraz rurowo-złączkowe. Najpopularniejsze są te pierwsze. Ich ogromną zaletą jest łatwość montażu oraz prostota budowy nawet bardzo wysokich konstrukcji. Zachowują przy tym bardzo dobrą stabilność i nie wymagają dodatkowych wsporników. Natomiast rusztowania modułowe to rozwiązanie dla osób, które stają przed trudnymi wyzwaniami, na przykład wystające elementy elewacji albo nietypowy kształt dachu. Są jednak dość skomplikowane w montażu i wymagają nieco więcej wysiłku, aby stworzyć stabilną konstrukcję. Do wzmocnienia łączonych punktów stosuje się specjalne głowice i zamki. Ostatnim, najmniej popularnym i jednym z najstarszych rodzajów rusztowań są rurowo-złączkowe. Ich montaż nie jest specjalnie trudny, ale dość czasochłonny.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem rusztowania?

Zakup konkretnego modelu rusztowania powinien odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom, zarówno pod względem łatwości użytkowania, jak i konkretnych parametrów. Wśród istotnych cech należy sprawdzić to jakie jest dopuszczalne, maksymalne obciążenie. Niektóre modele rusztowań przeznaczone są tylko i wyłącznie do przeprowadzania niewielkich prac renowacyjnych, a te bardziej zaawansowane pozwalają na transport i składowanie ciężkich materiałów w postaci ociepleń, cegieł i betonu. W tym drugim przypadku powinniśmy wybrać takie, które pozwala na obciążenia w granicach do 200 kg na m2.

Należy także zwrócić uwagę na maksymalną wysokość rusztowania. Należy wybrać takie, które odpowiada naszym indywidualnym potrzebom. Nie ma sensu przepłacać za komplet niepotrzebnych elementów, które nie będą nigdy wykorzystywane podczas remontu.

Artykuł powstał we współpracy z https://szalbud.pl/.

Witaj na moim serwisie! Serwis poświęcony jest tematyce nieruchomości! Z zawodu jestem architektem, projektowanie budynków to moja zarówno praca jak i największa pasja. Na serwisie znajdziesz wiele artykułów dotyczących projektowania domów, sprzedaży nieruchomości i budownictwa. Zapraszam do czytania i komentowania!