Dlaczego warto mieć inteligentny dom? W dobie postępu technologicznego większość z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfonów, tabletów czy laptopów, które ułatwiają nam codzienne obowiązki. Czym jednak jest tzw. „smart home” i dlaczego warto przyswoić sobie ten termin?
Inteligentne oświetlenie
Inteligentne oświetlenie to jeden z filarów inteligentnych domów „smart home„. Dzięki temu rozwiązaniu, możemy sterować światłem za pomocą smartfona, tabletu, czy też nawet głosowo za pomocą asystentów, taki jak Siri czy Google Assistant. Ponadto, niektóre rodzaje inteligentnego oświetlenia pozwalają oszczędzać energię poprzez dopasowanie jasności do pory dnia lub natężenia światła zewnątrz. Tego typu system pozwala także na stworzenie scen oświetleniowych odpowiadających różnym nastrojom, co może wpływać korzystnie na samopoczucie po ciężkim dniu pracy. W przypadku zagrożenia złodziejami czy innym niepożądanym zjawiskiem, system dostosowany jest również tak, aby mógł włączyć światło na wybranym poziomie lub w zadanych interwałach czasowych.
Inteligentne zarządzanie energią
Kolejnym elementem inteligentnego domu jest sterowanie oświetleniem. Systemy tego typu pozwalają monitorować zużycie energii elektrycznej oraz jej oszczędzanie, co długoterminowo przekłada się na niższe rachunki za prąd. Sterowniki inteligentnego domu są w stanie wyłączyć elektryczne urządzenia lub oświetlenie, kiedy nie są już potrzebne. Często są one również wyposażone w systemy alarmowe współpracujące z czujnikami ruchu, których zadaniem jest sygnalizacja o niezamkniętych drzwiach lub oknach oraz trwanie funkcji „debuggingu”. Dzięki temu, możemy stale kontrolować działanie urządzeń i utrzymanie bezpieczeństwa w naszym domu, co bezpośrednio wpływa na jakość życia każdego z użytkowników.
Stacja pogodowa w smart home
Ostatnim ciekawym elementem tworzącym obraz inteligentnego domu jest stacja pogodowa. Dzięki niej masz pewność, że temperatura i wilgotność powietrza we wnętrzu Twojego mieszkania będzie na odpowiednim poziomie – niezależnie od pory roku czy panujących warunków atmosferycznych. Inteligentne stacje pogodowe wykorzystują sensory i czujniki do precyzyjnego mierzenia parametrów takich jak temperatura, wilgotność czy ciśnienie atmosferyczne. Na podstawie zebranych danych urządzenia dostosowują swoje działanie automatycznie, co może być niezwykle pomocne na przykład w okresie grzewczym.