Drzewa ozdobne do małego ogrodu — co wybrać?

W każdym ogrodzie powinno znaleźć się choć jedno drzewo. Nawet jeżeli jest mały, wystarczy tylko dobrać odpowiedni gatunek, który będzie współgrał z otoczeniem. W takim przypadku warto postawić na rośliny, które nie są zbyt duże i rozłożyste, żeby nie przytłoczyły tej małej przestrzeni. Jakie drzewa ozdobne wybrać do niewielkiego ogrodu? Podpowiadamy. 

Jakie gatunki drzew ozdobnych sprawdzą się w małym ogrodzie?

Najchętniej wybierane krzewy ozdobne do ogrodu w Wyszkowie to między innymi jarząb pospolity, czyli inaczej jarzębina. Wiosną ma piękne, białe kwiaty, z kolei jesienią pomarańczowe, czerwone lub żółte owoce. Jest mrozoodporny i nie wymaga szczególnych umiejętności pielęgnacyjnych, a do tego szybko dostosowuje się do panujących warunków.

Warto również zwrócić uwagę na wierzbę japońską, która osiąga od 70 do 170 cm wysokości i sprawdzi się nie tylko w małych ogrodach, ale także jako ozdoba balkonów lub tarasów umieszczona w dużej donicy. Z kolej cis pospolity dobrze znosi cięcia, dzięki czemu można łatwo regulować jego wzrost i kształt. Kwitnie od marca do kwietnia drobnymi zielonymi pąkami.

Wśród odmian popularnych w niewielkich ogrodach dominują zwłaszcza te o kulistych koronach, które są szczepione na pniu nieulegającym już wydłużeniu. Należy do nich między innymi wiśnia albo głóg jednoszyjkowy.

Gdzie posadzić drzewo ozdobne w małym ogrodzie?

W małym ogrodzie szczególnie roztropnie trzeba wybierać miejsce, w którym posadzi się drzewo ozdobne. Warto wcześniej dowiedzieć się jakie wymiary będzie ono osiągało po kilku latach.

Najlepiej wybrać gatunki, które dobrze znoszą wszelkie cięcia, aby w razie konieczności można było formować ich korony. Dodatkowo najlepiej zdecydować się na mrozoodporne odmiany. Wiele wrażliwych gatunków ma swoje odporniejsze odpowiedniki, dlatego warto w nie zainwestować.

Wybierając drzewa do małego ogrodu, trzeba szczególnie zwracać uwagę na to, jakie wymiary osiągną po kilku latach, a także na miejsce, w którym chcemy je posadzić. Takie krzewy mogą stanowić piękne uzupełnienie przestrzeni koło domu, jeżeli tylko zostaną odpowiednio dobrane.

 

 

Witaj na moim serwisie! Serwis poświęcony jest tematyce nieruchomości! Z zawodu jestem architektem, projektowanie budynków to moja zarówno praca jak i największa pasja. Na serwisie znajdziesz wiele artykułów dotyczących projektowania domów, sprzedaży nieruchomości i budownictwa. Zapraszam do czytania i komentowania!