Frezowanie CNC — na czym polega?

Frezowanie CNC od kilku lat cieszy się rosnącą popularnością. To nic dziwnego, ponieważ metoda ta posiada bardzo dużo zalet. Jest uniwersalna, szybka i precyzyjna. To natomiast sprawia, że chętnie korzystają z niej firmy przemysłowe i produkcyjne.

Poznaj wszystkie zalety tego procesu oraz dowiedz się, na czym on dokładnie polega.

Frezowanie CNC — zastosowanie

Frezowanie CNC to jedna z metod obróbki wiórowej. Maszyna frezująca obrabia materiał (ścina jego powierzchnię), aż do uzyskania zadowalającego kształtu. Jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które znajduje zastosowanie różnych gałęziach przemysłu.

Jedną z przykładowych grup przemysłu, w której z powodzeniem można wykorzystać technologię frezowania CNC, jest produkcja profili ocynkowanych. Kształtowniki specjalne, czy profile otwarte ocynkowane często potrzebują odpowiedniej formy. Stal, szczególnie ocynkowana, jest materiałem ciężkim do obróbki, z którą niekiedy tylko frezowanie może sobie poradzić.

Frezowanie CNC — jak wygląda ten proces?

Charakterystyczną cechą frezowania jest to, że materiał, który będzie rozdzierany, najpierw musi zostać unieruchomiony. Następnie zostaje nacinany przez maszynę ustawioną nad nim. Głowica (frez) porusza się z ogromną prędkością i wydrąża w materiale otwory, które ostatecznie prowadzą do przecięcia elementów.

Maszyny CNC charakteryzują się tym, że cały proces jest zautomatyzowany, a rola operatora sprowadza się do odpowiedniego zaprogramowania systemu. Warto wspomnieć, że frezowanie jest tylko jednym z procesów, jakie można przeprowadzić za pomocą technologi CNC.

Jakie są zalety frezowania CNC?

Najważniejszą cechą frezowania CNC jest precyzyjność tej metody. Pozwala ona na wycinanie nawet bardzo skomplikowanych wzorów. Dodatkowo świetnie radzi sobie z rozdzielaniem nawet drobnych elementów.

Warto również wspomnieć, że w porównaniu z innymi technologiami cięcia, frezowanie maszynami CNC jest relatywnie tanie. To sprawia, że jest ono często wybierane przez firmy produkcyjne.

Witaj na moim serwisie! Serwis poświęcony jest tematyce nieruchomości! Z zawodu jestem architektem, projektowanie budynków to moja zarówno praca jak i największa pasja. Na serwisie znajdziesz wiele artykułów dotyczących projektowania domów, sprzedaży nieruchomości i budownictwa. Zapraszam do czytania i komentowania!