Efektownie wyglądająca brama stanowi zwieńczenie ogrodzenia wokół posesji. Jest ona jednak elementem nie tylko estetycznym, ale też bardzo funkcjonalnym. W wielu ogrodzeniach montowana jest brama wjazdowa z dodatkową mniejszą furtką. Z uwagi na funkcjonalność należy odpowiednio dobrać rozmiar bramy. 

Rozmiar bramy – dlaczego jest istotny?

W przypadku bramy, ogrodzenia w Opolskim istotne jest nie tylko wybranie punktu, w którym znajdzie się brama, ale również jej rozmiarów. Chodzi o bezpieczeństwo i wygodę, głównie przy założeniu, że będzie to typowa brama wjazdowa – przez nią będą wjeżdżały pojazdy. Istnieje minimalna rozpiętość takiego rodzaju bramy (2,4 m).

Wąską bramę wjazdową można zamontować w ogrodzeniu wokół prywatnej posesji, bo najprawdopodobniej ruch pojazdów przez bramę będzie dotyczył tylko samochodu właścicieli. Trzeba jednak brać pod uwagę wszelkie dostawy mebli, opału, prowadzone remonty i naprawy. Przez bramę powinien przejechać pojazd dostawczy lub ciężarowy.

Jaka brama wjazdowa będzie najlepsza?

Niektóre bramy, np. PORTA FORTE, są połączeniem wysokiej estetyki z komfortem użytkowania. Mogą one znaleźć się zarówno w ogrodzeniu wokół prywatnej posesji, jak i wokół obiektu przemysłowego. Ten drugi przypadek wymusza zastosowanie dużo szerszej bramy, która powinna pozwalać na wygodny wjazd różnych pojazdów – ciężarówek, tirów, maszyn rolniczych.

Poza typową rozpiętością bramy ważne jest też, na jakim obszarze będą poruszały się jej skrzydła. Wąska brama wjazdowa będzie w związku z tym odpowiednia jedynie w przypadku posesji znajdujących się w sporym oddaleniu od dowolnej drogi. Blisko szosy lub innej często uczęszczanej drogi znacznie lepiej sprawdzą się bramy szersze.

Brama wjazdowa – czy jej rodzaj ma na coś wpływ?

Niektóre rodzaje bram mają z założenia większe rozmiary. Jeśli przy posesji znajdzie się brama przesuwna, trzeba liczyć się z koniecznością wyznaczenia na jej montaż dużo większej ilości miejsca. Zwykłe bramy rozwieralne mieszczą się na standardowej przestrzeni, ale niekiedy ich rozpiętość wynosi do 5 metrów.

Podsumowując, wybierając rozmiar bramy znajdującej się w ogrodzeniu należy sprawdzić, jakie są typowe parametry różnych rodzajów bram. Trzeba też uwzględnić, jakie pojazdy będą na co dzień przejeżdżały przez taką bramę.