Ogrodzenie stalowe

Jak dobrać rozmiar bramy do ogrodzenia?

Efektownie wyglądająca brama stanowi zwieńczenie ogrodzenia wokół posesji. Jest ona jednak elementem nie tylko estetycznym, ale też bardzo funkcjonalnym. W wielu ogrodzeniach montowana jest brama wjazdowa z dodatkową mniejszą furtką. Z uwagi na funkcjonalność należy odpowiednio dobrać rozmiar bramy. 

Rozmiar bramy – dlaczego jest istotny?

W przypadku bramy, ogrodzenia w Opolskim istotne jest nie tylko wybranie punktu, w którym znajdzie się brama, ale również jej rozmiarów. Chodzi o bezpieczeństwo i wygodę, głównie przy założeniu, że będzie to typowa brama wjazdowa – przez nią będą wjeżdżały pojazdy. Istnieje minimalna rozpiętość takiego rodzaju bramy (2,4 m).

Wąską bramę wjazdową można zamontować w ogrodzeniu wokół prywatnej posesji, bo najprawdopodobniej ruch pojazdów przez bramę będzie dotyczył tylko samochodu właścicieli. Trzeba jednak brać pod uwagę wszelkie dostawy mebli, opału, prowadzone remonty i naprawy. Przez bramę powinien przejechać pojazd dostawczy lub ciężarowy.

Jaka brama wjazdowa będzie najlepsza?

Niektóre bramy, np. PORTA FORTE, są połączeniem wysokiej estetyki z komfortem użytkowania. Mogą one znaleźć się zarówno w ogrodzeniu wokół prywatnej posesji, jak i wokół obiektu przemysłowego. Ten drugi przypadek wymusza zastosowanie dużo szerszej bramy, która powinna pozwalać na wygodny wjazd różnych pojazdów – ciężarówek, tirów, maszyn rolniczych.

Poza typową rozpiętością bramy ważne jest też, na jakim obszarze będą poruszały się jej skrzydła. Wąska brama wjazdowa będzie w związku z tym odpowiednia jedynie w przypadku posesji znajdujących się w sporym oddaleniu od dowolnej drogi. Blisko szosy lub innej często uczęszczanej drogi znacznie lepiej sprawdzą się bramy szersze.

Brama wjazdowa – czy jej rodzaj ma na coś wpływ?

Niektóre rodzaje bram mają z założenia większe rozmiary. Jeśli przy posesji znajdzie się brama przesuwna, trzeba liczyć się z koniecznością wyznaczenia na jej montaż dużo większej ilości miejsca. Zwykłe bramy rozwieralne mieszczą się na standardowej przestrzeni, ale niekiedy ich rozpiętość wynosi do 5 metrów.

Podsumowując, wybierając rozmiar bramy znajdującej się w ogrodzeniu należy sprawdzić, jakie są typowe parametry różnych rodzajów bram. Trzeba też uwzględnić, jakie pojazdy będą na co dzień przejeżdżały przez taką bramę.

Witaj na moim serwisie! Serwis poświęcony jest tematyce nieruchomości! Z zawodu jestem architektem, projektowanie budynków to moja zarówno praca jak i największa pasja. Na serwisie znajdziesz wiele artykułów dotyczących projektowania domów, sprzedaży nieruchomości i budownictwa. Zapraszam do czytania i komentowania!