Podłogi drewniane są od lat cenioną metodą wykończenia wnętrz. Głównie ze względu na ich trwałość oraz różnorodność kolorystyczną. W jaki sposób wykonuje się podłogi drewniane? Jak przebiega montaż?
Jak powstają drewniane podłogi?
Podłogi drewniane to doskonały wybór do wnętrz. Posiadają bardzo dobre właściwości izolacyjne. Chronią przed zimnem i zatrzymują ciepło wewnątrz pomieszczenia. Dodatkowo są bardzo odporne na zniszczenia i mogą posłużyć właścicielom przez wiele lat. Podłogi składają się ze specjalnych desek wykonywanych w tartaku. Dzięki specjalnej obróbce drewna możliwe jest uzyskanie odpowiedniego kształtu i grubości. Najczęściej do ich produkcji wykorzystuje się drzewa takie jak: dąb, jesion czy sosna. Zapewniają one wysoki poziom trwałości. Dodatkowo deski mogą zostać poddane specjalnym procesom, dzięki którym możliwe jest wystylizowanie drewna na stare i zniszczone, przez co sprawdzą się w domach o rustykalnym bądź industrialnym stylu. Dzięki odpowiedniej impregnacji drewno może być zastosowane w każdym pomieszczeniu, również w łazience.
Jak należy montować podłogę drewnianą?
Aby cieszyć się drewnianą podłogą w swoim domu przez długi czas, należy zadbać o wysokiej jakości materiał oraz prawidłowy montaż. Dobry tartak na Dolnym Śląsku oraz w innym lokalizacjach umożliwia zakup zarówno desek, jak i wszelkiego rodzaju listw wykończeniowych. Montaż dobrze jest zlecić specjalistom. Zawsze należy postępować według instrukcji wskazanych przez producenta, które mogą różnić się w zależności od systemu montażu. W większości produkowane dzisiaj deski posiadają łatwe mocowania, które polegają na wsunięciu desek w odpowiednie zatrzaski. Niektóre wymagają klejenia. Według zasady powinno rozpoczynać się układanie od najdłuższej ściany, od strony okna. Przed rozpoczęciem prac należy odpowiednio przygotować podłoże oraz zaplanować ułożenie płytek, ponieważ część z nich będzie wymagała docięcia na wymiar. Ostatnim krokiem jest dopasowanie listew przyściennych.