wakacyjny wyjazd

Jak szybko powiększyć budżet na wakacyjny wyjazd?

Ceny w sklepach, podobnie jak raty kredytów i rachunki, wciąż rosną. Jak w takiej sytuacji myśleć o wakacyjnym odpoczynku? Normalnie. Urlop nie jest zachcianką. Nawet kilkudniowe wakacje pozwalają odpocząć zarówno fizycznie, jak i psychicznie, a w konsekwencji utrzymać dużą wydajność w pracy, działać kreatywnie czy budować relacje z bliskimi. Co zrobić, aby w krótkim czasie uzbierać wystarczającą kwotę na wakacje?

Zasadniczo gromadzenie oszczędności na wakacyjny wyjazd powinno odbywać się przez cały rok – wówczas zebranie większej kwoty na obrany cel jest najłatwiejsze. Co jednak, gdy do urlopu zostało już stosunkowo niewiele czasu, a nam wciąż brakuje wystarczającej kwoty? Oto kilka sposobów, które mogą pomóc!

Po pierwsze, zmień nawyki zakupowe

O ile nie liczyć stałych wydatków w postaci opłat czy spłacanych rat kredytowych, to większość pieniędzy po prostu przejadamy. Uzbieranie większej kwoty na wakacje to dobra motywacja, aby coś w tym temacie zmienić. W jaki sposób? Po pierwsze, na zakupy chodzimy z przemyślaną listą zakupów, a nawet wyliczoną gotówką. Innym sposobem jest ustalenie sobie limitu na dane wydatki i jego bezwzględne egzekwowanie. Przekroczyliśmy kwotę, którą mogliśmy wydać w sklepie? Odkładamy część produktów. Po drugie, warto spróbować zakupów spożywczych w sklepie internetowym. Unikamy wtedy pokus, szukając tylko tych produktów, które potrzebujemy. Oszczędność czasu, wygoda i argument przemawiający za tym, żeby zostawić auto na parkingu. Co więcej, unikamy niepotrzebnych wizyt w centrach handlowych, które kuszą letnimi promocjami i specjalnymi rabatami! – koniec wiosny i lato to idealna pora na aktywności na świeżym powietrzu.

Po drugie, przewietrz szafę

Szafa pęka w szwach, a my dalej twierdzimy, że nie mamy się w co ubrać? Czas urządzić wielkie segregowanie i sprzedaż zbędnej garderoby. Nie warto trzymać rzeczy, w które zmieścimy się „gdy schudniemy o dwa rozmiary” czy takich, dla których nie znaleźliśmy zastosowania przez ostatnie lata. Kolejna rzecz – zamiast wydawać znaczne kwoty na nową wakacyjną garderobę, warto zainteresować się eventami czy grupami w social media, które umożliwiają wymianę ubrań. Rzeczy, które już nam nie pasują lub zwyczajnie się znudziły, kogoś mogą zainteresować, my z kolei możemy odkryć coś ciekawego wśród rzeczy innych uczestników. Efekty: solidny zastrzyk dodatkowej gotówki z wyprzedaży szafy lub spora oszczędność na zakupie nowych ubrań.

Po trzecie, zrezygnuj z jedzenia na mieście

Dla wyższego celu, za jaki można uznać beztroski urlop, warto zrezygnować w lecie ze stołowania się na mieście. Przesiadywanie w restauracyjnych ogródkach ze znajomymi trzeba ograniczyć do minimum. Możemy być zaskoczeni jak wiele oszczędzimy, gdy zrezygnujemy na jakiś czas z wizyt w kawiarni, z rodzinnych wypadów na pizzę zamiast gotowania w weekend czy zamawiania obiadów w pracy. Konieczność oszczędzania nie musi oznaczać zrywania kontaktów ze znajomymi – zamiast przesiadywać z nimi na mieście można urządzić wspólnego grilla na działce lub wyruszyć na grupową wycieczkę rowerową. Warto korzystać z możliwości, które staną się niedostępne w chłodne, jesienne i zimowe wieczory!

Po czwarte, porzuć auto w mieście

Każdego dnia nie robimy zakupów wymagających sporych rozmiarów bagażnika. Gdy pogoda dopisuje, warto zadbać o sylwetkę (zwłaszcza gdy prowadzimy siedzący tryb życia) i przesiąść się na rower. Tak, nawet wtedy, gdy odwozimy dziecko do przedszkola. Codzienny 20-minutowy dojazd do biura czy wyprawy z rodziną do centrum handlowego mieszczącego się kilka przystanków autobusowych od domu to odległości, które spokojnie można pokonać pieszo. Spacerowanie wydaje się nużące? Dobre słuchawki douszne np. Fresh ‘n Rebel Twins 3 umilą nam ten czas. W trakcie słuchania ulubionej muzyki lub podcastu, nawet nie spostrzeżemy, że już dotarliśmy do celu. Oszczędność na paliwie gwarantowana. Lepsza forma fizyczna gratis.

Witaj na moim serwisie! Serwis poświęcony jest tematyce nieruchomości! Z zawodu jestem architektem, projektowanie budynków to moja zarówno praca jak i największa pasja. Na serwisie znajdziesz wiele artykułów dotyczących projektowania domów, sprzedaży nieruchomości i budownictwa. Zapraszam do czytania i komentowania!