Jak ważne jest oświetlenie sypialni? Jak je zaplanować?

Do pokoju sypialnianego warto wybierać oświetlenie, które jest delikatne i kojące dla oczu, co pomaga w relaksie i odpoczynku. W przypadku chęci czytania warto unikać zbyt intensywnego światła, aby nie przeszkadzać osobie śpiącej obok. Ważne jest odpowiednie planowanie umiejscowienia lamp, aby stworzyć przyjemną atmosferę w sypialni.

Dwa rodzaje oświetlenia – górne i dolne

Aby zapewnić dobre oświetlenie sypialni, ważne jest zastosowanie dwóch rodzajów lamp: sufitowych i dolnych, które umieszcza się bezpośrednio przy łóżku. Jedna lampa na suficie nie wystarczy, ponieważ potrzebujemy światła zarówno przy wchodzeniu do pokoju, jak i w trakcie codziennych czynności. Minimalistyczne, a zarazem designerskie oświetlenie do sypialni znajdziesz w sklepie https://bihome.pl/Sypialnia-oswietlenie.

Oprawa sufitowa powinna być osłonięta od dołu, aby rozproszone światło nie raziło w oczy osób leżących w łóżku. Z czasem chętniej korzystamy z lampek nocnych ustawionych na stolikach przy łóżku. Przy projektowaniu sypialni warto pomyśleć o umieszczeniu gniazdek po obu stronach łóżka, aby uniknąć niepotrzebnej plątaniny przewodów i przedłużaczy. Chyba że lubimy styl industrialny, gdzie przewody są widoczne na ścianach.

Zastosowanie kinkietów zamiast tradycyjnych lamp nocnych

Jeśli preferujemy oświetlenie nad łóżkiem, musimy wcześniej przeprowadzić instalację elektryczną. Lampki należy umieścić na wysokości około 65-75 cm nad materacem. Najlepiej zastosować punktowe oświetlenie, które ma skupioną wiązkę światła i nie przeszkadza osobie śpiącej obok.

Dobre rozwiązanie stanowią lampy do sypialni na wysięgnikach, podobne do tych biurkowych, z regulowaną pozycją klosza. Ważne, aby łączniki znajdowały się w zasięgu ręki, obok łóżka tak jak w hotelu. Dzięki temu będziemy mogli włączać i wyłączać światło po swojej i sąsiedniej stronie łóżka.

Jaką barwę światła wybrać do sypialni?

Odpowiednie oświetlenie w sypialni powinno być delikatne, ciepłe i dostosowane do kolorów ścian i mebli. Zimne i intensywne może utrudnić zasypianie. Najlepszym wyborem jest to, które imituje naturalne światło dzienne, co pozwala na prawidłowe odbicie kolorów.

Chociaż światło halogenowe jest najbliższe naturalnemu, żarówki te emitują zbyt dużo ciepła, co może być niewygodne. Dlatego lepszym wyborem są żarówki LED o ciepłej barwie. Oświetlenie dekoracyjne, umieszczone w szczelinach w suficie lub w ścianie za łóżkiem również powinno być delikatne i przyjazne dla oka.

Aby stworzyć komfortowe warunki do czytania w łóżku, korzystania z szafy lub toaletki w sypialni, należy zadbać o odpowiednie lampy stojące oraz boczne.

Jak dopasować oświetlenie w sypialni do wystroju pomieszczenia?

Oświetlenie pokoju, w którym śpimy każdego dnia, jest ważnym aspektem urządzenia wnętrza, ponieważ oprócz funkcji dekoracyjnej, umiejętne dopasowanie natężenia i kierunku światła pozwala na podkreślenie lub ukrycie wybranych elementów wystroju pomieszczenia. Jak zaplanować oświetlenie w sypialni?

Na rynku jest ogromny wybór lamp i systemów oświetleniowych do wykorzystania w sypialniach. Musimy poświęcić trochę czasu na obejrzenie różnych katalogów, aby znaleźć pomysły na oświetlenie, które pasują do wybranej stylistyki wnętrza. Lampy stanowią świetny sposób na podkreślenie charakteru pomieszczenia.

Witaj na moim serwisie! Serwis poświęcony jest tematyce nieruchomości! Z zawodu jestem architektem, projektowanie budynków to moja zarówno praca jak i największa pasja. Na serwisie znajdziesz wiele artykułów dotyczących projektowania domów, sprzedaży nieruchomości i budownictwa. Zapraszam do czytania i komentowania!