abazur modne lampy

Lampy sufitowe z abażurami – gdzie będą pasować?

Lampy sufitowe to podstawowe oświetlenie górne w zdecydowanej większości pomieszczeń. W niektórych wnętrzach doskonale sprawdzą się lampy sufitowe z klasycznymi lub nowoczesnymi abażurami. Tego typu lampy sufitowe wprowadzają do wnętrza specyficzny klimat i doskonale się komponują z wieloma typami aranżacji. Lampy sufitowe z abażurami sprawdzą się zarówno w typowo klasycznych pomieszczeniach, jak i tych urządzonych w stylu nowoczesnym. W artykule podpowiadamy, gdzie najlepiej będą pasować!

Lampy sufitowe jako oświetlenie główne

W każdym pomieszczeniu powinno znajdować się główne źródło światła i w istocie zazwyczaj tak jest. Środkowe, górne oświetlenie pozwala równomiernie oświetlić całe wnętrze. Jeśli cenimy sobie nie tylko dobrą widoczność, ale i przyjemny relaksujący klimat to warto wybrać lampy sufitowe, które nie emitują jaskrawego, białego światła. Dlatego lampy sufitowe z abażurami będą świetnym wyborem wszędzie tam, gdzie powinien panować przytulny klimat. Lampy tego typu, które okrywa abażur mają to do siebie, że emitują sporą ilość światła, ale jednocześnie abażury ‘’wyciszają’’ intensywność żarówek. Sprawia to, że oświetlenie tego typu jest przyjemne i relaksujące. Wielkość lamp sufitowych i ilość punktów świetlnych (miejsca na żarówki) na stelażu oczywiście powinna zależeć od metrażu danego pomieszczenia. Lampy sufitowe z abażurami zawsze będą szykowną ozdobą oraz niezastąpionym źródłem przyjemnego, rozproszonego światła.

Lampy sufitowe z abażurami – jakie wybrać?

Podczas wyboru idealnej lampy sufitowej powinniśmy kierować się preferencjami oraz stylem, w jakim utrzymane jest dane pomieszczenie. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na jakość wykonania lamp sufitowych.

  • Jakość wykonania — To, z jakiego materiału i tworzywa powstały nasze lampy sufitowe będzie miało duże znaczenie dla efektu świetlnego, jaki uzyskamy w pomieszczeniu. Ten natomiast znacząco wpływa na nasze samopoczucia oraz cały klimat panujący w pomieszczeniu.

  • Typ abażuru — Bardziej transparentny materiał przepuści więcej światła. Mniej transparentny będzie je mocniej tłumił, co oznacza, że w pomieszczeniu będzie ciemniej. Zwróćmy też uwagę na to, czy abażury naszego żyrandola pokojowego przepuszczają światło z samego dołu, czy także od góry oraz jak szerokie są ich otwory. To wszystko będzie miało znaczenie dla designu naszego pomieszczenia.

  • Wielkość lampy — Pamiętajmy, by wielkość lamp sufitowych dopasować do wielkości pomieszczenia. Zbyt duża lampy, której ilość punktów świetlnych i tak nie będzie wykorzystywana będzie wydawać się za duża i przytłaczająca. Może nawet zdominować całe pomieszczenie i ‘’skraść show’’. Z kolei zbyt mała lampa będzie wyglądać śmiesznie i nie spełni swojej funkcji.

Lampy sufitowe z abażurem — do jakich wnętrz?

Wbrew pozorom bardzo łatwo jest pomylić style i tym samym wprowadzić niekoniecznie korzystne zamieszane do naszego domu. Podstawowa zasada, którą powinniśmy się kierować, jest taka, że we wnętrzach nowoczesnych stawiamy na minimalizm, natomiast w klasycznych nie stronimy od bardziej ozdobnych i wyszukanych elementów ozdobnych. Oczywiście do czynienia możemy mieć z przeróżnymi rodzajami stylu nowoczesnego, jak i klasycznego, ale zasada ta może okazać się wyjątkowo przydatna. Lampy sufitowe z abażurami często nawiązują do klasyki, ale znajdziemy także modele minimalistyczne i nowoczesne, które z łatwością dopasujemy do różnego rodzaju wnętrz.

Witaj na moim serwisie! Serwis poświęcony jest tematyce nieruchomości! Z zawodu jestem architektem, projektowanie budynków to moja zarówno praca jak i największa pasja. Na serwisie znajdziesz wiele artykułów dotyczących projektowania domów, sprzedaży nieruchomości i budownictwa. Zapraszam do czytania i komentowania!