material siewny

Materiał siewny – w jaki sposób jest pozyskiwany?

Proces pozyskiwania materiału siennego wymaga dużych nakładów pracy, jest czasochłonny oraz dosyć kosztowny. Jego efektem końcowym ma być jednak uzyskanie najwyższej jakości materiału. W jaki sposób przebiega ten proces? Poniżej opisujemy go krok po kroku.

Materiał siewny – z czy wiąże się jego pozyskiwanie?

Wykorzystywany do siewu materiał powinien być najwyższej jakości. Aby go udoskonalić konieczne będzie użycie najnowszych technologii – zarówno na etapie produkcji polowej, jak i również później przy czyszczeniu i zaprawianiu nasion. By wyprodukować wysokiej klasy materiał siewny, potrzebne jest dużo czasu, pracy i nakładów finansowych. Na każdym etapie prac konieczne jest spełnienie szeregu warunków. Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności należy wybrać dobre miejsce, które nadawać się będzie pod plantację nasienną. Następnie czas przejść do procesu reprodukcji polowej. Opiera się on na trzech podstawowych krokach. Najpierw należy wybrać odpowiednie nasiona rolnicze. W dalszej kolejności trzeba zaopatrzyć się w najlepszej jakości materiał bazowy od hodowców. Po zasianiu, w trakcie trwania sezonu wegetacyjnego należy regularnie dokonywać oceny polowej plantacji.

Materiał siewny – w jaki sposób się go pozyskuje?

Kolejnym krokiem jest zbiór materiału siewnego. Do wykonania tego zadania potrzebny będzie kombajn. Ważne jest, by zebrać ziarna w możliwie jak najkrótszym czasie. Ich wilgotność powinna wynosić około 15%. Po zakończonych zbiorach materiał jest magazynowany. Pomieszczenia przeznaczone do jego przechowywania powinny spełniać najwyższe normy czystości.

Następnie przechodzimy do procesu czyszczenia nasion. Przebiega on w trzech etapach. Najpierw należy oddzielić od nich wszelkie zanieczyszczenia. Kolejnym krokiem jest odseparowanie ziarna. Na koniec pozostaje jedynie posortowanie materiału siewnego. Próbka oczyszczonych nasion powinna zostać sprawdzona laboratoryjnie. Ostatnim etapem jest zaprawienie nasion celem ich uszlachetnienia.

Witaj na moim serwisie! Serwis poświęcony jest tematyce nieruchomości! Z zawodu jestem architektem, projektowanie budynków to moja zarówno praca jak i największa pasja. Na serwisie znajdziesz wiele artykułów dotyczących projektowania domów, sprzedaży nieruchomości i budownictwa. Zapraszam do czytania i komentowania!