Każdy, kto zdecydował się na montaż klimatyzacji, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że takie urządzenie wymaga okresowego oczyszczania. Instalacja klimatyzacyjna wolna od zabrudzeń to czystsze powietrze, a przecież na co dzień jest przez nas wdychane. Niektóre z prac odnoszących się do serwisowania klimatyzacji można wykonać samodzielnie, chociaż są i takie, które powinni wykonywać fachowi serwisanci.

Dowiedz się więcej o klimatyzacji na Santier.pl

Podstawowa konserwacja klimatyzacji

Oczyszczenie klimatyzatora w wersji podstawowej nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Do tego celu wystarczy na początek miękka i sucha ściereczka, dzięki której zdołamy przetrzeć wloty oraz wyloty powietrza. Większe zabrudzenia, czy np. naloty kuchennego tłuszczu można zmywać letnią wodą, ale jedynie z lekkim środkiem czystości, a nic mocno żrącego. Nie może to być również odczyn obojętny, odpada więc woda z mydłem, ale za to świetnie się sprawdzi płyn do mycia naczyń. Natomiast czyszczenie filtrów klimatyzatora musi być zawsze preprowadzone zgodnie z zaleceniami producenta.

Część klimatyzatorów ma wbudowaną funkcję sygnalizacji zabrudzenia filtra, która jest widoczna na wyświetlaczu. Takie czyszczenie trzeba przeprowadzać dość często, bo nawet co dwa tygodnie i najczęściej używany jest do tego celu odkurzacz albo zwykła woda. Z czasem na filtrze brud osadza się nie tylko szybciej, ale i trudno go wyczyścić. Wówczas konieczna staje się wymiana filtra lub filtrów.

Gruntowna konserwacja klimatyzacji

Klimatyzacja to jednak nie tylko czyszczenie filtrów i obmycie z brudu, czy wytarcie kurzu. Raz na jakiś czas i zazwyczaj producent informuje o tym w instrukcji obsługi, niezbędny jest przegląd i generalne czyszczenie całej instalacji, a jeśli jest rozległa, także z kanałami wentylacyjnymi. Takie czyszczenie jest możliwe dzięki otworom rewizyjnym, ale samodzielne przeprowadzanie takiej operacji jest niewskazane.

Tego typu zadanie lepiej zlecić firmie, która nam montowała i zapewnia serwis klimatyzacji (z usług montażowych firm, które tego nie oferują lepiej nie korzystać). Specjaliści od klimatyzacji przebadają całość instalacji, dokonają ewentualnie inspekcji kanałów i wykonają wszystkie prace konserwacyjne i pielęgnacyjne.

Specjaliści mają do tego celu przygotowane odpowiednie urządzenia do czyszczenia klimatyzacji, m.in. do szczotkowania mechanicznego. Taka szczotka wiruje z szybkością do 1000 obrotów na minutę, co umożliwia bardzo dokładne wyczyszczenie kanałów ze wszelkich zalegających zanieczyszczeń. Duże systemy klimatyzacji, pracujące w biurowcach lub w hotelach wymagają natomiast przeprowadzenia co jakiś czas dezynfekcji klimatyzacji. Używane w takiej sytuacji biocydy zwalczające mikroorganizmy nie mogą być użytkowane przez niekompetentnych przypadkowych ludzi. Generalne czyszczenie klimatyzacji może być powierzane wyłącznie specjalistycznym firmom.

Profesjonalne klimatyzatory w Krakowie poleca – Santier.pl