modne okna

Okna z widokiem na trendy

Wiodącym trendem obowiązującym w świecie projektowania wnętrz jest minimalistyczny styl doceniający piękno przemijalności i starzenia się w zgodzie z naturą – wabi-sabi, styl, który akceptuje niedoskonałości, skromność i prostotę. Drugi trend, który ostatnio pokochali mieszkańcy wielkich miast to japandi. To z kolei połączenie skandynawskiej funkcjonalności z japońskim minimalizmem. Japandi, jak żaden inny styl sprzyja wyciszeniu się i kontemplacji duchowości. Czasem uważany jest nawet za filozofię życia, podobnie jak doskonale znane duńskie hygge, czy nieco mniej popularny szwedzki lagom.

Minimalizm, ekologia

Dekoracje okienne we wnętrzach urządzonych zgodnie z trendami japandi i wabi-sabi są  do siebie zbliżone. W ofercie Marcin Dekor znajdziemy karnisze, które idealnie wpiszą się w najmodniejsze projekty. Ich wspólne cechy to prostota oraz minimalizm. Architekci współpracujący z marką cenią modele Top-line i Sqare-line  – wielofunkcyjne białe i matowe czarne karnisze szynowe. Szczególnie Square-line, dzięki możliwości wyginania nawiązują do miękkości i naturalności modnych wnętrz. Z jego pomocą można budować aranżacje “opływające” wypukłości ścian i “wypełniające” wnęki. Dekoracje okienne wabi-sabi i japandi są skromne, w palecie kolorów ziemi – bezpiecznych, stonowanych i ponadczasowych. – Wykorzystywane przez projektantów tkaniny to naturalny len  i bawełna, łagodnie spływające, falujące, płożące się po podłodze – tłumaczy Monika Kruszewicz z Marcin Dekor. – Naturalne tkaniny, często pochodzące z recyclingu (np. z kolekcji tkanin EcoLifestyle) wpisują się także w trend proekologiczny. Podobnie jak i silniki mechanizmów rolet rzymskich wykorzystujące odnawialne źródło energii – energię słoneczną – podkreśla ekspertka. Powyższe trendy mają przede wszystkim wprowadzać do wnętrz harmonię i sprzyjać wypoczynkowi. Dlatego wśród zwolenników stylistycznej prostoty, popularnością cieszą się wszelkie rolety zaciemniające typu blackout, na przykład wykonane z miękkich, welurowych tkanin z nowej kolekcji Marigold. Klienci do dekoracji okien szukają także tkanin o właściwościach akustycznych, które skutecznie odcinają mieszkańców od zgiełku wielkich miast.

Moda na retro, miłość do vintage

Kolejnym bardzo widocznym trendem we współczesnej architekturze wnętrz jest moda na styl mid-modern-century. Zarówno w tym polskim wydaniu, który potocznie nazywamy vintage, jak i w wersji światowej, dużo elegantszej, nawiązującej do estetyki lat 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. W jednej i w drugiej wersji retro do perfekcyjnego wykończenia aranżacji niezbędne są dekoracje okienne. Eksperci marki Marcin Dekor do wnętrz zapatrzonych w XX wiek polecają kolekcję rurowych karniszy Vintage. Tu inspiracja przeszłością jest oczywista. Okna w stylu mid-century dekorują zasłony z weluru lub delikatnej wełny. Powinny subtelnie odbijać światło, ale też przyciągać wzrok. We wnętrzach w tym stylu dobrze czuć się będą również klasyczne, nieco zapomniane firany. Tu projektanci mają więcej miejsca do popisu niż przy okazji trendów proekologicznych. – Okno urządzone w stylu nowoczesnej klasyki to wszelkiego rodzaju ryflowania, plisowania, półwałki. Jeśli zależy nam na takim efekcie, powinniśmy zastosować na firanach lub zasłonach system Wave, który pomaga ułożyć je w równe, harmonijne fałdy – mówi Monika Kruszewicz, specjalistka z Marcin Dekor.

W eleganckich wnętrzach z bogatą dekoracją okienną pięknie wyglądać będą karnisze z kolekcji Residence (o średnicy 35 mm). Mogą mieć różne wykończenia kolorystyczne, które dopasowujemy do metalowych elementów mebli i też lamp. Najczęściej wybierane do wnętrz mid-century kolory karniszy Residence to stal rustykalna i bronze. Karnisze rurowe o średnicy 25 mm w czarnym matowym wykończeniu to z kolei hit wśród kochających mniej dekoracyjny styl vintage, ten w wydaniu Polska – Czechosłowacja — NRD.

Witaj na moim serwisie! Serwis poświęcony jest tematyce nieruchomości! Z zawodu jestem architektem, projektowanie budynków to moja zarówno praca jak i największa pasja. Na serwisie znajdziesz wiele artykułów dotyczących projektowania domów, sprzedaży nieruchomości i budownictwa. Zapraszam do czytania i komentowania!