pergola

Pergola – jaką pełni funkcję?

Pergola to niewielka budowla ogrodowa, która cieszy się obecnie ogromną popularnością. Nie przypomina jednak klasycznych, drewnianych konstrukcji używanych do pnączy roślin. Obecnie spełnia istotną rolę funkcjonalną dla domowników, którzy chcą komfortowo odpocząć na świeżym powietrzu.

Czym charakteryzuje się nowoczesna pergola?

Nowoczesna pergola w Białymstoku to konstrukcja, która najczęściej składa się z aluminiowych profili lub stali nierdzewnej. Te elementy stanowią stabilne podparcie dla dachu. Może składać się zarówno ze szklanych, przezroczystych paneli, jak i rozkładanych żaluzji. Sterowanie odbywa się zdalnie, za pośrednictwem dołączonego do zestawu pilota.

Jakie funkcje posiada dobra pergola?

Pergola zwiększa funkcjonalność w przydomowym ogrodzie. W przestrzeni pod jej elementami konstrukcyjnymi można umieścić meble ogrodowe lub zbudować niewielki kwietnik osłaniający znajdujące się tam rośliny przed nadmiernym nasłonecznieniem. Możliwości wykorzystania pergoli jest całe mnóstwo. Każdy z projektów może być na swój sposób bardzo unikatowy.

Zazwyczaj nowoczesne pergole są dostępne w konstrukcji modułowej. Oznacza to, że w razie potrzeby można ją w łatwy sposób rozbudować o potrzebną nam funkcjonalność i to przy przy niewielkim nakładzie kosztów. Przykładem może być dodatkowe oświetlenie ledowe, rolowane przesłony, które działają podobnie jak rolety okienne w Białymstoku albo system wentylacji, który świetnie sprawdzi się szczególnie w upalne dni.

Niebagatelne znaczenie ma także funkcja ozdobna. Dlatego warto wybrać model, który estetycznie wkomponuje się w zabudowę domu lub konkretny styl ogrodu. Bardzo uniwersalnym stylem charakteryzują się pergole metalowe, które wykonane w ciemnych barwach doskonale pasują bardzo dobrze zwłaszcza do miejsc urządzonych w nowoczesnej stylistyce.

Taką konstrukcję można także wykorzystać do tworzenia pionowych ogrodów. Solidne elementy podpór mogą posłużyć do zawieszenia tam donic na różnych poziomach. W ten sposób z łatwością można stworzyć estetyczną oazę pełną kolorowych kwiatów.

Witaj na moim serwisie! Serwis poświęcony jest tematyce nieruchomości! Z zawodu jestem architektem, projektowanie budynków to moja zarówno praca jak i największa pasja. Na serwisie znajdziesz wiele artykułów dotyczących projektowania domów, sprzedaży nieruchomości i budownictwa. Zapraszam do czytania i komentowania!