Zimą zarówno starsi, jak i młodsi mają zazwyczaj mniej energii i siły do działania. Kiedy jednak dzień się wydłuża, a pierwsze wiosenne promienie słońca zaglądają do naszych okien, budzi się w nas ochota do większej aktywności. Wiosna to świetny czas aby zachęcić dzieci do próbowania nowych rzeczy.

Każda pora roku ma swój urok i otwiera przed nami możliwości, które nie są dostępne w innych miesiącach. Nie inaczej jest wiosną, dlatego warto wykorzystać ten czas na wspólne odkrywanie uroków tej pory roku.

Obserwacja budzącej się do życia przyrody

Zazwyczaj w marcu, gdy dni nieco się ocieplają, pojawiają się pierwsze, wiosenne kwiaty. Są to przebiśniegi, krokusy czy żonkile. Czas ich kwitnienia jest krótki, dlatego trzeba uważnie śledzić zmiany w przyrodzie, aby trafić na moment, kiedy się pojawią. To świetny pretekst, aby opowiedzieć dziecku o tym, jak wygląda cykl życia roślin i jakie zmiany zachodzą w przyrodzie cyklicznie.

Podobnie z pąkami wypuszczanymi przez drzewa i krzewy. To doskonała okazja, aby wytłumaczyć najmłodszym skąd biorą się kwiaty i owoce, a także jaką rolę pełnią tu owady. Wystarczy tylko nieco pobudzić ciekawość dziecka, które chłonie świat i wszystkie informacje jak gąbkę. Nauka w praktyce sprawia, że wiedza zostaje w pamięci na długo oraz rozbudza się chęć do dalszego zgłębiania tajemnic świata. Na długie spacery połączone z obserwacją przyrody przydadzą się dopasowane do pogody ubrania.

Własny ogródek

Oczywiście, nie każdy posiada kawałek ziemi, na którym można założyć ogródek. Świetnie jednak sprawdzi się w tej roli również balkon lub po prostu nasłoneczniony parapet. Możemy stworzyć z dzieckiem ogródek z roślinami jadalnymi, zaczynając od kiełków, a kończąc na własnym drzewku pomidorów lub też postawić na rośliny dekoracyjne.

Niezależnie od wybranych gatunków, opieka nad rośliną od nasionka nie tylko pozwala dziecku poznać cały cykl rozwoju danego gatunku, ale uczy także odpowiedzialności. Dziecko ma wpływ na to, co stanie się z roślinką. Młodsze dzieci możemy zachęcać do podlewania jej i zbierania plonów, starsze mogą natomiast przeprowadzić cały proces sadzenia czy siania.

Zabawy na zewnątrz

Wiosną zdecydowanie warto postawić na aktywności podwórkowe. Wychodząc z dzieckiem na plac zabaw, z pewnością spotka kompanów i kompanki do zabawy. Możemy również podsunąć mu gry i zabawy, które sami lubiliśmy w dzieciństwie.

Świetnym pomysłem jest gra w klasy, w zbijaka, badmintona czy skakanie na skakance. Inny przydatny do aktywności podwórkowych gadżet to np. hula-hop, który można wykorzystać na wiele sposobów, nie tylko do kręcenia na biodrach. Marzec i kwiecień to również idealne miesiące do jazdy na rolkach czy wrotkach, ponieważ na zewnątrz nie ma jeszcze upałów.

Własnoręcznie stworzony latawiec

Puszczanie latawca to wielka frajda dla dzieci, ale co gdyby stworzyć go samodzielnie? To fajna opcja dla starszych dzieci, które lubią majsterkować i tworzyć. W internecie znaleźć można mnóstwo instrukcji jak zaprojektować i wykonać latawiec, który będzie unosił się wysoko. Wystarczy zakupić odpowiednie części i postępować według wytycznych.

Mniejsze dzieci, które nie będą jeszcze w stanie pomóc przy wykonywaniu latawca, z pewnością ucieszy możliwość puszczania papierowych samolotów. Oczywiście, sam samolot będzie musiał zostać złożony przez kogoś dorosłego, jednak nawet małe dzieci z pewnością dadzą sobie radę z jego puszczeniem. Internetowi konstruktorzy od lat prześcigają się w pomysłach na samoloty, które są w stanie przelecieć wiele metrów, dlatego również tutaj może to być świetne źródło inspiracji dla podrasowania sposobów składania samolotów, które znamy z dzieciństwa.