Retro łazienka – jak zaaranżować łazienkę w stylu vintage

Łazienki aranżowane w stylu vintage to intrygujące przestrzenie, które doskonale oddają stylistykę i ducha minionych lat. W ostatnich latach stanowią one jeden z największych hitów wnętrzarskich. Sprawdź, czym wyróżnia się styl retro i na jakie wyposażenie łazienek aranżowanych w tej stylistyce warto postawić!

Styl vintage w aranżacji wnętrz

Styl retro wykorzystywany podczas aranżacji wielu współczesnych wnętrz to estetyka pochodząca sprzed przynajmniej 20 lat. Składają się na nią elementy wyposażenia wnętrza przywołujące na pamięć minione czasy, a także wyraziste dodatki i sentymentalne pamiątki. Dlatego we wnętrzach aranżowanych w stylu vintage często obecne są autentyczne, charakterystyczne dla danego okresu przedmioty oraz elementy wyposażenia wnętrza przyjmujące postać odnowionych mebli, luster, żyrandoli czy znalezionych na strychu bibelotów, które chętnie łączone są ze współczesnymi rozwiązaniami aranżacyjnymi.

Aranżacja łazienki w stylu retro – na jakie elementy warto postawić?

Łazienka w stylu vintage to przestrzeń oddająca charakter ubiegłych lat, w której wykorzystywane są meble utrzymane w stylistyce retro oraz wyszukane dodatki pozwalające na stworzenie niepowtarzalnej, pełnej charakteru przestrzeni. Chcąc postawić na wyposażenie łazienek utrzymane w klimacie retro, należy więc zadbać o dobór pasujących do siebie elementów oddających charakter danego okresu.

Na szczególną uwagę zasługują, takie aspekty aranżacji wnętrza jak:

 • Podłoga

  Podłoga utrzymana w stylistyce retro może przyjmować różnorodną formę. Do najciekawszych sposobów na stworzenie wyjątkowego wnętrza zalicza się postawienie zarówno na posadzkę w czarno-białą szachownicę przywodzącą na myśl przedwojenną stylistyką, jak i ciemne, eleganckie drewno nawiązujące do stylu wnętrz kolonialnych czy płytki patchworkowe z efektem lekkiego zużycia wpisujące się w klimat tęsknoty za minionymi latami.

 • Ściany

  W łazienkach w stylu vintage główną rolę ogrywa intrygująca i przykuwająca wzrok podłoga, dlatego ściany powinny pozostać utrzymane w stonowanej stylistyce. Doskonałym sposobem na ich wykończenie mogą okazać się płytki „metro”nawiązujące do lat 30. XX wieku, w których płytki cegiełki zaczęły masowo „przenosić się”z podziemnych stacji do wnętrz mieszkań.

 • Meble

  Podczas aranżacji łazienek w stylu retro można z powodzeniem stawiać zarówno na autentyczne, odnowione meble, jak i nowe elementy wyposażenia wnętrz nawiązywane swoją stylistyką do minionych lat. We współczesnych łazienkach doskonale sprawdzają się drewniane meble z efektem postarzenia posiadające ciekawe detale, takie jak dekoracyjne elementy metalowe.

 • Ceramika łazienkowa

  Ceramika łazienkowa utrzymana w stylistyce retro często przyjmuje formę umywalek i wanien wzorowanych na dawnych baliach czy misach. W łazience w stylu vintage można postawić na doskonale prezentujące się umywalki wsparte na postumencie, które nawiązują do stylistyki minionych lat. Jednak zdecydowanie bardziej praktycznym pomysłem, na który warto postawić szczególnie w małej łazience, są umywalki z szafką. Oba te rozwiązania dostępne są w ofercie sklepu arenalazienek.pl.

 • Armatura łazienkowa

  Kluczowym elementem aranżacyjnym każdej łazienki w stylu retro jest stylowa armatura łazienkowa, która także powinna przywodzić na myśl minione czasy. Dobrym pomysłem może okazać się postawienie na ciekawie prezentujące się baterie mosiężne, złote czy miedzianie o ponadczasowej formie.

Witaj na moim serwisie! Serwis poświęcony jest tematyce nieruchomości! Z zawodu jestem architektem, projektowanie budynków to moja zarówno praca jak i największa pasja. Na serwisie znajdziesz wiele artykułów dotyczących projektowania domów, sprzedaży nieruchomości i budownictwa. Zapraszam do czytania i komentowania!