Schody strychowe – na co zwrócić uwagę? Co warto wiedzieć?

To zadziwiające, jak często właściciele domów jednorodzinnych nie wykorzystują w żaden sposób swoich strychów. Zapytani o przyczynę takiego stanu rzeczy, tłumaczą się brakiem możliwości wygodnego dostępu do strychu. Okazuje się, że nowoczesne składane schody strychowe mogą kosztować zaledwie kilkaset złotych. Jeśli chciałbyś zamontować takie schody w swoim domu, sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem. 

Jak wybrać schody, które sprawdzą się najlepiej

Dostępne od niedawna na polskim rynku schody strychowe komfort mogą stanowić świetne rozwiązanie, dzięki któremu rozwiążesz problem dostępności do przestrzeni na poddaszu. Można nawet uznać, że w pewnym zakresie mogą stanowić alternatywę dla tradycyjnych schodów, które wymagają znacznie więcej miejsca na stałe i kosztują znacznie więcej.

Podczas dokonywania wyboru schodów, które będą najlepiej pasować do Twojego domu, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Ważne są nie tylko same schody, ale również to, w jaki sposób będzie zapewniona izolacja dźwiękowa i termiczna po zamknięciu i schowaniu schodów. Ważne są również kwestie bezpieczeństwa. Sprawdź, czy stopnie wyposażone są w systemy antypoślizgowe, a boki oferują możliwość podparcia przy wchodzeniu i schodzeniu.

Schody drewniane, czy metalowe

Każdy materiał, z którego wykonane są schody, ma swoje wady i zalety. Schody wykonane z drewna są bardziej estetyczne i wchodzenie po nich z pewnością jest znacznie przyjemniejsze. Z kolei schody strychowe metalowe pozwalają znacznie zminimalizować ilość zajmowanego miejsca, a większa wytrzymałość metalu pozwala na zastosowanie rozwiązań, których konstrukcja drewniana nie mogłaby wytrzymać.

Schody metalowe, które zamontujesz na swoim poddaszu, będą lepiej prezentować się w mieszkaniu urządzonym w nowoczesnym stylu, podczas gdy rozwiązania drewniane lepiej będą wpasowywać się w rustykalny model meblowania. Oczywiście, najważniejsze w obydwu przypadkach są kwestie bezpieczeństwa i wygody w trakcie ich eksploatacji. Upewnij się, że będziesz mógł przetestować każde rozwiązanie, przed podjęciem decyzji o jego zakupie.

Witaj na moim serwisie! Serwis poświęcony jest tematyce nieruchomości! Z zawodu jestem architektem, projektowanie budynków to moja zarówno praca jak i największa pasja. Na serwisie znajdziesz wiele artykułów dotyczących projektowania domów, sprzedaży nieruchomości i budownictwa. Zapraszam do czytania i komentowania!