Pralka – nieodłączny element praktycznego wyposażenia mieszkania. Bez niej trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie szczególnie w przypadku kilkuosobowej rodziny. Awaria zawsze jest niemiłym zaskoczeniem, które pojawia się w najmniej odpowiednim momencie. Warto jednak pamiętać, że co prawda każdy sprzęt AGD ma swoją żywotność, to my – użytkownicy – możemy ją albo skrócić, albo wydłużyć. Warto więc wiedzieć jak dbać o pralkę, by ta działała bez zarzutu przez długi czas i nie przysparzała nam problemów w postaci zalanej łazienki, źle odwirowanego prania lub w postaci całkowitej odmowy współpracy.
Co wpływa na prawidłową pracę pralki?
Zacznijmy od tego, że pralka – tak jak każde inne urządzenie – ma części, które podlegają oczywistemu zużyciu eksploatacyjnemu. Do najbardziej oczywistych elementów, które czasem będzie trzeba wymienić należą m.in. węże odpływowe i dopływowe, opaska gumowa, szczotki silnika i filtry. Z kolei moduły nowoczesnych pralek ustawione są na określoną ilość cykli.
Największy wpływ na prawidłową pracę pralki mamy my sami. Dzięki wdrożeniu odpowiednich zabiegów czyszczących i pielęgnacyjnych jesteśmy w stanie zminimalizować skutki eksploatacji. Bardzo istotną sprawą jest dostosowanie się do wskazówek producenta pralki, który w książce gwarancyjnej instruuje jak należy obchodzić się ze sprzętem. Połączenie prawidłowego użytkowania z zabiegami czyszczącymi i konserwacyjnymi pozwala wydłużyć życie pralki o kilka lat. Mając na uwadze fakt, że zakup nowego sprzętu dobrej klasy to spory wydatek, powzięte zabiegi są na wagę złota.
Zadbaj o pralkę zanim uruchomisz pranie
Dbałość o pralkę zaczyna się zanim załączysz cykl prania. To ile ubrań znajdzie się w bębnie i jak będą one ułożone ma kolosalną różnicę na jakość prania i działanie urządzenia. Tym samym nie należy ładować odzieży na siłę – bęben powinien być wypełniony w 3/4 lub pomieścić tyle rzeczy ile zaleca producent. Koniecznie należy rzeczy rozłożyć równomiernie. Zbyt duży wsad i ubrania wrzucone bez ładu spowodują przeciążenia bębna, co w najlepszym wypadku będzie powodowało jego głośną pracę podczas wirowania, a w gorszym może doprowadzić do jego zawieszenia.
Przed włożeniem ubrań do pralki koniecznie należy opróżnić kieszenie, odzież z cekinami warto umieścić w specjalnym woreczku do prania, a w bluzach, kurtkach, poszwach na pościel trzeba zapiąć zamki. Mniejsze rzeczy typu skarpetki i rajstopy koniecznie pierzmy w woreczkach.
Zadbaj o pralkę zaraz po praniu
Ponad wszystko warto o dbałość w szczegółach i o dodatkową wiedzę na temat działania AGD. Sięganie do informacji pozwalających zwiększyć wiedzę pozwoli odpowiedzieć na nurtujące pytanie o to czy wiesz jak Jak prawidłowo dbać o pralkę? Dowiesz się o tym na stronie https://wmeritum.pl/jak-prawidlowo-dbac-o-pralke/369061 Po skończonym cyklu pranie powinno zostać czym prędzej wyciągnięte. Po pierwsze dlatego, że jest ciężkie i obciąża zawieszenie bębna, po drugie, że może się zaparzyć i brzydko pachnieć, a po trzecie trudniej będzie je wyprasować. Zaraz po wyciągnięciu prania nie zamykamy szczelnie komory piorącej. Należy na parę godzin pozostawić uchylone drzwiczki pralki, co wyeliminuje pojawienie się przykrego zapachu wilgoci. Dobrym zwyczajem jest przetarcie suchą ściereczką kołnierza oraz bębna i opróżnienie z resztek wody półki na detergenty.
Regularnie dbaj o pralkę
Twarda woda to zabójca grzałek i innych podzespołów pralki, dlatego przynajmniej raz na miesiąc używaj środków do odkamieniania. Podobnie postępuj z czyszczeniem bębna i podzespołów. Niektóre modele pralek przypominają o konieczności uruchomienia trybu „czyszczenie bębna”. Zazwyczaj powinno się to robić co 30- ste pranie. Bezpośredni wpływ na jakość prania ma filtr wody odpływowej, który koniecznie należy regularnie czyścić i kontrolować. Zapchanie go kłaczkami, małymi guzikami i innymi elementami może doprowadzić do poważnej i kosztownej w skutkach awarii.
Ponad wszystko sięgajmy po środki, które sprzyjają prace, a więc po płyny zmiękczające wodę, odkamieniacze, woreczki do prania bielizny, butów i innych, kłopotliwych rzeczy. Przecierajmy pralkę nie tylko od wewnątrz, ale i na zewnątrz – w końcu każdy jej element ma wpływ na odpowiednie działanie.