Zasłony w mieszkaniu to według wielu konieczność. Trudno się z nimi nie zgodzić. Są piękne, zapewniają odpowiednie zaciemnienie i chronią przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz.

Roleta czy zasłona – co skuteczniej zaciemnia wnętrze sypialni i pokoju?

Po co korzystać z zasłon? Odpowiednio zaciemnione pomieszczenie jest zarówno podstawą, jak i gwarancją do wysypiania się w ciągu nocy. Tzw. hormon ciemności, czyli melatonina, produkowany jest w ludzkim organizmie wyłącznie, gdy nie dochodzi do niego żadne światło naturalne. Bez niego zasypianie przychodzi z trudem. Co więcej, człowiek jest w stanie wybudzać się ze snu więcej razy w ciągu nocy.

Idealnym rozwiązaniem tego problemu jest zainstalowanie w swojej sypialni rolet lub zasłon. Ograniczają one światło, a dodatkowo zwiększają komfort właściciela mieszkania. Docenią to szczególnie osoby mieszkające na parterze, posiadające pokoje, do których da się zajrzeć przez okno z zewnątrz. Noc i sen to czas relaksu – nie może być on zaburzany przez żadne czynniki zewnętrzne.

Zasłony w porównaniu do rolet nie blokują światła całkowicie. Są wystarczające, aby zaciemnić pomieszczenie, którego okna były skierowane na pobliską lampę miejską. Jednocześnie nie odcinają one promieni słonecznych kompletnie, dzięki czemu możliwe jest funkcjonowanie w pomieszczeniu w dzień. Rolety, w większości przypadków, działają w systemie zero-jedynkowym. Albo przepuszczają światło, albo nie.

Zasłona – łączenie wzorów i kolorów

W jaki sposób dobrać odpowiednie kolory i wzory zasłon do sypialni? Istnieje kilka różnych metod. Najlepiej skorzystać z darmowych kół i tabel, które wskazują zależności między poszczególnymi barwami. Są skonstruowane w przejrzysty sposób, który pozwala szybko dowiedzieć się, które połączenia sprawdzą się najbardziej podczas aranżacji wnętrza.

Jednymi z najczęściej wybieranych kolorów są biel, śmietanka lub blady błękit. Ich użycie może pomóc zwiększyć poczucie przestrzeni oraz spokoju. Ciemny zielony również sprawdza się doskonale – to barwa optymistyczna, która świetnie komponuje się z innymi odcieniami ziemistymi.

Czy zasłony powinny mieć jakieś wzory? Mogą, ale nie muszą. Decydując się na nie, warto upewnić się, że nie będą gryźć się z innymi elementami wystroju wnętrza, takimi jak meble czy kanapy. Zazwyczaj bezpieczniejszym wyborem są te w kolorze jednolitym.

Zasłony w sypialni nie są wymogiem, ale na pewno są praktyczne. Są też istotnym elementem dekoracyjnym pomieszczenia. Warto w nie zainwestować zarówno ze względów zdrowotnych, jak i estetycznych!