laser

Czym są lasery krzyżowe?

W branży budowlanej niezwykle ważną rolę pełnią wszelakie narzędzia pomiarowe. Postęp technologiczny sprawił jednak, iż znacząco się one zmieniły i stały się bardzo dokładne. Świetnym tego przykładem jest laser krzyżowy, który umożliwia wyznaczane prostych linii.

Laser krzyżowy – co to za urządzenie?

Lasery krzyżowe to specjalne narzędzia pomiarowe, które wykorzystują wiązkę lasera w celu wyznaczenia linii prostych oraz kątów prostych. Na rynku znajdziemy lasery różniące się ilością płaszczyzn. Tych może być od jednej do aż czterech. W najlepszych laserach 4-płaszczyznowych zwanych laserami 4D. Mają one cztery wiązki lasera, dwie poziomie i dwie pionowe, które przecinają się ze sobą pod kątem 90 stopni.

Urządzenia takie jak lasery krzyżowe to nowoczesne narzędzia pomiarowe Bosch, dzięki którym na budowie czy to podczas prac wykończeniowych możliwe jest wykonanie bardzo dokładnych pomiarów. Obecnie wyróżnia się trzy rodzaje wiązki lasera, które spotkamy w laserach krzyżowych. Najsłabiej widoczny jest laser czerwony, którego można używać na dystansie do 10 metrów. Laser zielony jest widoczny nawet z odległości 45m, lecz jest wrażliwy na niskie temperatury. Ostatni laser jest niebieski i jest podobny do zielonego, lecz jest bardziej wyraźny.

Gdzie sprawdza się laser krzyżowy?

Narzędzia pomiarowe, którymi są lasery krzyżowe najlepiej sprawdzają się podczas wszelakich prac montażowych i polegających na układaniu. Mowa tu na przykład o montażu mebli, drzwi oraz okien, ścianek z regipsu, dekoracji naściennych, czy też balustrad. Lasery krzyżowe są również używane przy układaniu krawężników czy też kostki brukowej oraz glazury.

Jak wybrać laser krzyżowy?

Lasery krzyżowe dostępne na rynku są dosyć zróżnicowane. Najważniejsze jest to by wybrać laser, który pochodzi od uznanego producenta. W ten sposób można liczyć na największą trwałość takiego urządzenia, a także jego jakość. Warto również patrzeć na takie parametry jak dokładność pomiaru, która powinna wynosić w najgorszym wypadku około 1 milimetra.

Witaj na moim serwisie! Serwis poświęcony jest tematyce nieruchomości! Z zawodu jestem architektem, projektowanie budynków to moja zarówno praca jak i największa pasja. Na serwisie znajdziesz wiele artykułów dotyczących projektowania domów, sprzedaży nieruchomości i budownictwa. Zapraszam do czytania i komentowania!