Okna dachowe – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Dobre zagospodarowanie budynków to nie lada wyzwanie dla każdego projektanta i architekta. Wykorzystywanie poddasza w roli sypialni lub miejsca spotkań to od wielu lat bardzo popularne rozwiązanie. Pokój na poddaszu bardzo często wiąże się z koniecznością dodania okna, wprowadzającego więcej naturalnego światła do pomieszczenia. Czym warto się kierować, szukając okien dachowych?

Czy warto zdecydować się na okno dachowe?

Okno dachowe niesie ze sobą wiele zalet, niezależnie od tego, czy pokój w którym zostanie zainstalowane, funkcjonuje jako sypialnia, salon, czy inne pomieszczenie użytkowe. To okazja na wprowadzenia większej ilości naturalnego światła, zwłaszcza jeśli wybrany pokój jest zlokalizowany na południowej ścianie budynku. Okna dachowe są też często jedyną szansą na dodanie okna w pokojach zbudowanych tuż przy skosach dachu. Bez niego bardzo trudno jest zadbać o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu.

Okna dachowe w Radomiu i w innych miastach to także dodatkowe okno na świat, z którego można podziwiać widoki; zachody i wschody słońca, a nocą gwiazdy i księżyc na niebie.

Czym się kierować, przy wyborze okna dachowego?

Wybierając okno dachowe, warto zwrócić uwagę na to, jakie ma właściwości. Okno powinno zapewniać odpowiednią izolację cieplną, powstać z materiałów zapewniających wytrzymałość i wyciszenie hałasu, na wypadek gwałtownych opadów atmosferycznych. Okno dachowe może być też dobrane tak, żeby pasowały do niego pokrycia dachowe. W Mazowieckim i w innych województwach okno dachowe powinno dobrze się komponować z resztą dachu, więc warto zamówić je w tym samym miejscu, w którym zostało zlecone wykończenie dachu.

Co jeszcze warto wiedzieć o oknach dachowych?

Okna dachowe to bardzo specyficzny rodzaj okien i różnią się od tych standardowych. Ich ilość, szerokość i rozstawienie powinno być dobierane indywidualnie, w zależności od wymiarów pokoju i oczekiwań domowników. Okna dachowe nie muszą być instalowane wyłącznie w domach jednorodzinnych. Sprawdzą się także w firmach i innych budynkach.

 

Witaj na moim serwisie! Serwis poświęcony jest tematyce nieruchomości! Z zawodu jestem architektem, projektowanie budynków to moja zarówno praca jak i największa pasja. Na serwisie znajdziesz wiele artykułów dotyczących projektowania domów, sprzedaży nieruchomości i budownictwa. Zapraszam do czytania i komentowania!