jaka toaleta dla osoby starszej

Toaleta dla wymagających – o czym warto pamiętać?

Strefa WC powinna zapewnić użytkownikowi łatwe korzystanie, bezpieczeństwo i higienę. Znaczenie mają takie elementy jak przycisk czy stelaż, ale przede wszystkim rodzaj miski ustępowej – i na niej właśnie się skupimy.

Aby zaspokoić potrzeby bardziej wymagających osób, przydadzą się też dodatkowe funkcjonalności gwarantujące jak najbardziej komfortowe korzystanie z łazienki. Warto pamiętać, że z łazienki przystosowanej do potrzeb osób starszych będą zadowoleni nie tylko sami seniorzy.

Toaleta dla osoby starszej – czyli jaka?

Ze względu na ograniczone możliwości ruchu, seniorzy mają specjalne potrzeby. Jednocześnie osoby te z pewnością chciałyby móc korzystać z toalety bez niczyjej pomocy. Na szczęście jest na to kilka praktycznych sposobów. Oto elementy, które powinny znaleźć się w odpowiednio wyposażonej toalecie dla seniora.

Komfortowe korzystanie ze strefy WC zapewni odpowiednia miska ustępowa. Powinna być umocowana na takiej wysokości, aby osobie starszej było łatwo na niej usiąść. Warto, aby miska znajdowała się nieco wyżej – ułatwi to seniorowi zarówno siadanie, jak i wstawanie. Bardzo dobrym pomysłem będzie też zainstalowanie uchwytów i poręczy: w ścianie, stelażu lub podłodze.

Warto zdecydować się na miskę o wydłużonym kształcie. Taki model ułatwi przesiadanie się na niego z wózka lub balkonika. Dobrym rozwiązaniem będzie też skompletowanie miski z odpowiednią deską klozetową lub siedziskiem – obydwa akcesoria zapewnią maksymalnie bezpieczne korzystanie z toalety.

Miska ustępowa NOVA PRO PREMIUM dla wymagających

Miska ustępowa NOVA PRO PREMIUM marki KOŁO to idealne rozwiązanie dla seniora. Owalny model jest umieszczony na stelażu i znajduje się nieco wyżej, co zapewnia większą wygodę i bezpieczeństwo korzystania z toalety. Miska jest też podwieszana, co umożliwia łatwe sprzątnięcie strefy WC.

W modelu NOVA PRO PREMIUM zastosowano technologię Rimfree®, w której trudno dostępne przestrzenie ograniczono do minimum. Dzięki temu utrzymanie miski w czystości jest niezwykle łatwe. Wraz z funkcjonalnością idzie w parze również stylowy wygląd modelu, a to za sprawą krytych mocowań i niewidocznych elementów konstrukcyjnych.

Odpowiednią miskę ustępową docenią nie tylko seniorzy

Wiele z powyższych rozwiązań sprawdzi się nie tylko w przypadku osób starszych lub z niepełnosprawnościami. Warto pamiętać, że model podwieszany, który umieszczono nieco wyżej, doskonale sprawdzi się także w łazience użytkownika obdarzonego wysokim wzrostem.

Co jeszcze warto mieć na uwadze, projektując toaletę? Dużym ułatwieniem będzie z pewnością toaleta myjąca, na przykład Geberit AquaClean. Można w niej regulować temperaturę i intensywność strumienia wody, a także powietrza suszącego. Dzięki temu nie ma potrzeby przesiadania się na bidet. Takie rozwiązanie powinny rozważyć także posiadacze niewielkiej łazienki, którym zależy na posiadaniu bidetu. Z kolei moduł Geberit DuoFresh skutecznie odświeża zanieczyszczone powietrze.

Witaj na moim serwisie! Serwis poświęcony jest tematyce nieruchomości! Z zawodu jestem architektem, projektowanie budynków to moja zarówno praca jak i największa pasja. Na serwisie znajdziesz wiele artykułów dotyczących projektowania domów, sprzedaży nieruchomości i budownictwa. Zapraszam do czytania i komentowania!