transformatory

Budowa stacji transformatorowych – co trzeba o niej wiedzieć

Własna stacja transformatorowa to rozwiązanie zwłaszcza dla dużych przedsiębiorstw i firm produkcyjnych, a także domów wielorodzinnych które zużywają duże ilości energii elektrycznej. Za jej projekt oraz budowę odpowiadają odpowiednio przeszkoleni inżynierowie. Na czym polega jej stawianie i na co zwrócić uwagę zamawiając taką usługę? Podpowiadamy.

Dla kogo budowa stacji transformatorowej?

Budowa stacji transformatorowych to rozwiązanie przeznaczone dla odbiorców, którzy w ciągu roku zużywają więcej niż 350 MWh energii elektrycznej. Jak łatwo się domyśleć jest to rozwiązanie przeznaczone głównie dla dużych przedsiębiorstw produkcyjnych, ale mogą na tym skorzystać również domy wielorodzinne przy założeniu, że rozliczają koszty prądu wspólnie. Warto zauważyć, że stacja transformatorowa może okazać się przydatna także w przypadku jeśli prowadzimy własny biznes i zależy nam na nieprzerwanym dostępie do sieci elektrycznej.

Jakie zalety ma budowa stacji transformatorowej?

Jedną z najważniejszych zalet wybudowania stacji transformatorowej są znaczne oszczędności związane z rachunkami za prąd. Mogą one sięgać nawet 50 procent. Wynika to bezpośrednio z niższych kosztów odbiorców, którzy przyłączeni są do sieci średniego napięcia. Zwrot inwestycji zależy między innymi od pobieranej mocy oraz rodzaju wybudowanej stacji. Posiadając podstawową wiedzę z zakresu elektroenergetyki można w prosty sposób obliczyć konkretne zależności i potencjalne oszczędności, które z tego wynikają.

W przypadku bezpośredniego dostępu do sieci średniego napięcia zyskujemy dużą niezawodność całego systemu. Wszystko za sprawą wysokiej jakości urządzeń pomiarowych, które automatycznie dostosowują pobór energii do aktualnych potrzeb. Należy też zauważyć, że planowane wyłączenia prądu dotyczą najczęściej odbiorców podłączonych do sieci niskiego napięcia. Posiadając więc własną stację transformatorową można cieszyć się stałym i niezakłóconym dostępem do energii elektrycznej. Ma to szczególne znaczenie jeśli prowadzimy jakąkolwiek działalność gospodarczą, ale również jest to istotne jeśli korzystamy z prądu na użytek własny. Odbiorca końcowy uzyskuje tym samym wzrost efektywności energetycznej swojego zakładu, co przekłada się na konkretny zysk.

Wśród zalet warto jeszcze wspomnieć o tym, że nieruchomość na której zostanie zbudowana stacja transformatorowa automatycznie zyskuje na wartości. Natomiast gdy w okolicy istnieje zainteresowanie to możliwe jest także udostępnianie energię elektrycznej dla innych odbiorców, na przykład na zasadzie sprzedaży lub w ramach określonych usług.

Witaj na moim serwisie! Serwis poświęcony jest tematyce nieruchomości! Z zawodu jestem architektem, projektowanie budynków to moja zarówno praca jak i największa pasja. Na serwisie znajdziesz wiele artykułów dotyczących projektowania domów, sprzedaży nieruchomości i budownictwa. Zapraszam do czytania i komentowania!